Home

Przy okazji obchodzenia poprzedniej okrągłej pięćdziesiątej rocznicy odkrycia DNA, w trakcie konferencji Biologia DNA w Cold Spring Harbor Laboratory w lutym 2003 r., Peter Sherwood z CSHL poprosił kilkudziesięciu uczestników o wyrysowanie ich wizji DNA. Tutaj przypominam zaledwie kilka wraz z krótkimi sylwetkami autorów (trzy – tyle mogę legalnie bez płacenia majątku za rozpowszechnianie; z góry też przepraszam, że nie w większej rozdzielczości), resztę obejrzeć możecie tutaj.

James Watson – tego pana chyba przedstawiać nie trzeba. Jeden z dwóch autorów struktury DNA, Rycerz Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego, Członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie. Noblista, ateista i niedoszły ornitolog:

James Watson

James Watson

Carolyn Greider – biolog molekularny w Johnsie Hopkinsie. We wczesnych latach 80. XX w. wraz z Elizabeth Blackburn odkryła telomerazę: enzym odpowiedzialny za skracanie chromosomów. W 2009 roku razem z Blackburn oraz Jackiem Szostakiem otrzymała za badania nad telomerami i telomerazą Nagrodę Nobla z fizjologii i medycyny.

Carol Greider

Carol Greider

Wacław Szybalski – polski onkolog pochodzący ze Lwowa, który po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Wisconsin w Madison. Znany ze swoich badań nad mutagenezą, technikami mapowania genetycznego, sekwencjonowaniem genomów:

DNA-szybalski

Wacław Szybalski

nic prostszego – bloger, w duszy naukowiec, w ciele obibok. Żyje ze sprowadzania naukowców na ziemię:

nic prostszego

nic prostszego

One thought on “Kwasowe wizje

  1. Pingback: Podwójna helisa, czyli #DNADay 2018 – nic prostszego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s